Mezinárodní setkání v Edinburghu

EU flag-Erasmus+_vect_POS

 

 

 

V termínu od 5.2. do 11.2.2017 se skupina 5 studentů SOŠPo, s.r.o. pod vedením Mgr.Jiřiny Řeřichové a Mgr.Kamily Bendové účastnila v hlavním městě Skotska v Edinburghu čtvrtého mezinárodního setkání partnerských škol v rámci projektu Erasmus+. Studenti během setkání vedli „Projektový deník“

Deník projektu 

Autoři: Veronika Gröschlová, Kateřina Kejřová, Julie Krastenicsová, Nikol Lančaričová a Adéla Spasjuková, 

Den první – 06/02/17

V neděli odpoledne jsme přiletěli do hlavního města Skotska do Edinburghu a vyzvedly si nás naše hostitelské rodiny. V pondělí jsme se všichni sešli v 8:30 hod. v knihovně ve škole Forrester High School, kde nás přivítal ředitel školy. Poté jsme si řekli základní informace a upřesnili program. V 9 hodin začaly prohlídky školy ve skupinkách. V 10:30 hod. jsme prezentovali naše prezentace týkající se vzdělávání, které jsme měli připravené ze svých domovských škol. V 12:15 hod. nás čekal první oběd ve škole. Ve 13:00 hod. jsme hráli bingo jako aktivitu k ,,prolomení ledů“ abychom se více seznámili a následně jsme se rozdělili do skupin na workshopy. Ve 14:00 hodin jsme autobusem přejeli do centra města, kde jsme absolvovali prohlídku „strašidelného hradu“ – Dungeon, což byl opravdu strašlivý zážitek a všichni jsme si to moc užili:)  Poté jsme se vrátili do školy a měli volno, které jsme trávili v rodinách nebo ve městě.

 

Den druhý– 07/02/17

V úterý jsme se sešli v prostorách školní knihovny v 8:30 hod. a pracovali jsme krátce na workshopu na téma vzdělání budoucnosti. V 9:30 hod. jsme odjížděli autobusem do města, kde jsme se rozdělili na dvě skupiny. Nejprve jsme šli do Národního muzea, kde jsme si prohlédli různé technické vynálezy, stroje, preparovaná zvířata a celou řadu historických předmětů. Potom jsme měli volno na oběd. Po obědě jsme se sešli a šli jsme na prohlídku města. Průvodkyně nás provedla městem a zavedla na místa, kde byli v minulých  staletích mučeni zločinci, průvodkyně dokonce prováděla názorné ukázky metod mučení na nás! Následně jsme se ponořili do tmy podzemních prostor Edinburghu a průvodkyně nám vyprávěla příběhy o lidech, kteří v temnotě zemřeli a teď se vrací jako duchové. Občas v podzemí návštěvníci mohou slyšet strašidelné zvuky a mají pocit, že se jich někdo neviditelný dotýká. Opravdu hrůzostrašný zážitek:) V 17:30 hod. jsme šli na autobus, který nás odvezl zpátky do školy.

Den třetí– 08/02/17

Tento den jsme strávili především ve škole, v knihovně a v učebnách výpočetní techniky a začali jsme s workshopy na téma vzdělání. Jako první úkol jsme vytvořili powerpointovou prezentaci a plakát. Pracovali jsme ve skupinkách a řídili jsme se několika pokyny – měli jsme na výběr tři typy školních budov, mohli jsme si zvolit různé zařízení školy, vyučovací předměty, slavné osobnosti jako vyučující atd. Na základě těchto faktů a naší fantazie jsme měli vytvořit svou vlastní ideální školu, vymyslet její logo, název atd. Jedinou podmínkou bylo, že jsme na vše měli omezený rozpočet. Byla to kreativní práce, při které jsme se všichni mohli navzájem lépe poznat. Nakonec jsme výsledky naší finální práce prezentovali. Dalším úkolem bylo vytvořit „Hru života“, kterou jsme měli navrhnout a vymyslet vlastní pravidla a design herního pole. Po práci jsme si dali zasloužený oběd a v 16 hodin škola končila a měli jsme volno a šli se projít po městě. V 18 hodin jsme se znovu sešli ve škole, kde pro nás byl připraven skotský večer s tancem. Také jsme ochutnali skotské národní jídlo haggis a poslouchali hru na dudy. Nejlepší část večera bylo když jsme tancovali tradiční skotské tance a poslouchali kapelu.

Den čtvrtý– 09/02/17

Nejprve jsme ve školní knihovně hodinu pracovali na zadané téma a poté jsme se odebrali k autobusu, který měl namířeno do míst, kde stojí Edinburghský hrad (Edinburgh castle). Na hradě jsme se všichni rozešli a v různých skupinách se procházeli po hradě a plnili zadané úkoly. Vyhlídka z hradu na město byla úchvatná. V půl druhé nás autobus odvezl k Surgeon´s hall, což je muzeum medicíny. Seznámili jsme se s historií medicíny a všichni jsme si mohli zkusit, jaké to je mít na sobě doktorský plášť a roušku. Vlastnoručně jsme si také vyzkoušeli zavádění trubice do plic při celkové anestézii, seznámili jsme se s medicínským náčiním používaným i několik staletí zpět.

Den pátý– 10/02/17

Pátek byl náš poslední den. Ráno jsme se sešli ve škole, dokončili jsme pravidla a vše potřebné ke „Hře života“ a posléze jsme si hry navzájem představili a učitelé vybrali tu nejlepší, přičemž výherci dostali sladkou odměnu. Poté všichni žáci podle jednotlivých zemí dostali certifikát, rozloučili jsme se, šli jsme na oběd a tímto den ve škole skončil. Většina studentů ze Skotska i zahraničí šla bruslit na lední stadion, ale my Češky s našimi hostiteli jsme celé odpoledne věnovali nákupům a prohlídce pamětihodností ve městě.

 

 


Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. 
Za obsah publikací (sdělení ) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.