Deník studentů účastnících se projektu Erasmus+ 2018- 2020 Business. Practical. Innovative. Creative. Polsko, Katovice 18.-24.11.2018

Deník studentů účastnících se projektu Erasmus+ 2018- 2020
Business. Practical. Innovative. Creative.
Polsko, Katovice 18.-24.11.2018

Neděle
V neděli v 9:00 jsme se všichni sešli na vlakovém nádraží v Mostě. Na nádraží nás vyzvedla dodávka, která nás měla odvézt až do Polska. Byla to dlouhá šestihodinová cesta, která se mi už po třech hodinách zdála nekonečná, ale nakonec jsme okolo třetí dorazili do Katowic. Dodávka nás vysadila u hotelu, kde na nás už čekaly polské rodiny. Po krátkém přivítání nás čekala cesta do našich nových týdenních „domovů“.

 

Pondělí
V pondělí ráno jsme se po snídani v našich „rodinách“ sešli se studenty z ostatních zemí
ve škole Tomasze Klenczara, kde nám na přivítání dali kousek tradičního chleba se solí. Poté jsme se všichni usadili na určená místa, polští studenti nám řekli něco o projektu a následovalo představení jednotlivých zemí účastnících se projektu. Asi čtvrt hodiny poté jsme měli svačinovou pauzu, než všechny studenty zavolali do počítačové učebny, kde na nás čekal kvíz týkající se podnikání. Náš český tým porazil všechny ostatní a vybojoval první místo. Po kvízu nás čekaly prezentace o známých osobnostech z odvětví podnikání z jejich země. Prezentaci měli skoro všichni až na nás a studenty z Francie, protože jsme k prezentaci potřebovali hudbu a ta bohužel nešla spustit, takže se prezentace odložila na druhý den. Měli jsme připravenou prezentaci o Tomáši Baťovi, kterého jsme si vybrali jako nejúspěšnějšího českého podnikatele.

Dále nás čekal výlet do Osvětimi, kam nás přímo od školy odvezl autobus. Samozřejmě jsme na cestu dostali i malou svačinu a asi po půl hodině jsme dorazili do Osvětimi. Bohužel jsme poté museli čekat skoro hodinu na vstupenky a průvodce, což nebylo vzhledem k špatnému počasí a velké zimě zrovna nejlepší. Před vstupem nás ještě čekala kontrola, zda s sebou nemáme nějakou zbraň nebo nějaký zakázaný předmět. Když bylo po kontrole, mohli jsme
se vydat na prohlídku koncentračního tábora. Za sebe můžu říct, že se mi prohlídka vážně líbila. Po konci prohlídky v Osvětimi nás autobus odvezl do asi pět minut vzdáleného vyhlazovacího tábora Birkenau, kde také skončila naše prohlídka. Všichni jsme se potom vrátili do autobusu, který nás odvezl zpět do Katowic, kde jsme měli volný program.

Úterý
V úterý jsme den začali ve škole. Čekaly nás tam naše prezentace o všech zemích, které
se projektu účastní, takže jsme i my přednesli prezentaci o České republice. Po prezentacích jsme měli čas ochutnat typická jídla z jiných zemí, která s sebou studenti přivezli. Samozřejmě že i my jsme přivezli nějaké české sladkosti a vlastně studentům nejspíš chutnaly, protože zmizely během chvíle. Po ochutnávce nás čekal oběd v nedaleké restauraci. Byl vážně dobrý, protože jsme si mohli vybrat ze 4 druhů masa a k masu jsme si mohli dát buď noky, nebo hranolky, přičemž k tomu byla ještě vynikající omáčka. Bylo to vážně moc dobré. Dále jsme navštívili místní budovu orchestru, kde byla úžasná akustika. Když jsme skončili prohlídku, skupina se rozdělila na dvě části. Jedna šla nakupovat a ta druhá navštívila Slezské muzeum. My jsme se rozhodly jít nakupovat do centra. Večer se všichni sešli v Jump City, kde si všichni zaskákali. A potom jsme šli domů.

Středa
Ráno, kolem deváté jsme se všichni sešli před hotelem a poté hned vyrazili na místní letiště Pyrzowice AirPort. Po příjezdu jsme všichni před vstupem absolvovali letištní kontrolu. Byla to celkem sranda, někdo prošel hned bez problémů, a někdo si musel sundat i boty. 🙂
Pro studenty byla připravena prohlídka letiště a také velikánská budova, kde jsme si mohli prohlédnout, jak se vyrábí a opravují letadla.
Další prohlídkou byla hasičská stanice, která se také nacházela na letišti. Tam nám vysvětlili všechny věci a různá fakta související s prací hasiče. Bylo to velmi zajímavé, i když jsme všichni byli trochu unavení z předešlého dne, kdy jsme absolvovali trénink v Jumping City.
Cestou zpátky jako odměnu, jsme se zastavili v McDonaldu a posílili se na večerní bowling
v Bażantowo Sport. Každá země vytvořila svůj tým a hrálo se. Všichni mezi sebou byli velmi přátelští a féroví.
Celé dvě hodiny utekly hrozně rychle a my museli zpět do našich ‚domovů‘, abychom byli připraveni na další den.

Čtvrtek
Ráno v osm hodin jsme odjížděli do Krakova, přijeli jsme kolem půl desáté. V deset hodin nás čekala prohlídka solného dolu jménem Wieliczka. Je to nádherné místo plné zajímavostí. Jsou zde různé animace dřívějších dělníků, kteří ukazují, jaké to tam dříve bylo a co se zde během těžby dělo. Po solném dole Wieliczka jsme se vydali do samotného města Krakova, kde jsme měli rozchod. Naše skupina šla na pizzu a udělali jsme si procházku Krakovem. Obešli jsme Wavel – hrad, který je vážně úžasný hlavně na večer. Šli jsme se také projít k řece, kde jsme krmili labutě. Po Krakově jsme se jeli najíst do typické polské restaurace, k jídlu jsme měli zelný list s mletým masem, jako druhý chod byli „pirogi“ těstoviny plněné sýrem a masem
a jako desert jsme měli štrúdl se šlehačkou a vanilkovou zmrzlinou. Bylo dost náročné
to všechno alespoň ochutnat natož celé sníst! V restauraci jsme také dostali na upomínku účastnické certifikáty, bylo to veselé a dojemné. Po večeři jsme jeli zpět do Katowic, kde už jsme měli volný čas. S kamarády jsme se prošli městem a šli domů. Pozdě večer jsme si museli zabalit a rozloučit se s rodinami, protože v pátek byl odjezd domů.
Pátek
Den odjezdu. Vstávalo se brzy, protože jsme měli být už ve tři čtvrtě na osm u hotelu Ibis, odkud byl odjezd. Nastala osmá hodina a čas odjezdu. Nikdo nechtěl domů, když jsme
se loučili, brečeli jsme. Bylo to smutné loučení. Cesta byla dlouhá, protože se nám nechtělo domů. Do Mostu jsme přijeli kolem druhé hodiny odpoledne.
Děkuji všem účastníkům projektu, rodinám, učitelům, protože díky nim jsme si to tak užili. Jsou to nezapomenutelné zážitky a plno zkušeností, které máme díky těmto projektům navždy.
Autoři deníku: Laura Kondášová, Jana Šubrtová, Pavlína Pirnerová, Kateřina Svobodová
Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie.
Za obsah publikací (sdělení) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.